Jesienne dekoracje z drzew - Kreatywne prace plastyczne dla dzieci

Alicja Wajda.

18 czerwca 2024

Jesienne dekoracje z drzew - Kreatywne prace plastyczne dla dzieci

Jesienne drzewo dekoracja to doskonały sposób na wprowadzenie odrobiny natury do Twojego domu w te chłodne, ponure dni. Ręcznie robione ozdoby w kształcie drzewek nie tylko dodadzą uroku wnętrzom, ale też będą wspaniałą aktywnością plastyczną dla dzieci. Pozwól mi opowiedzieć Ci o kilku prostych i kreatywnych pomysłach na jesienne dekoracje z drzew, które możesz zrobić samodzielnie lub wraz z pociechami.

Kluczowe wnioski
 • Wykorzystujcie naturalne materiały, takie jak liście, kasztany, szyszki i patyczki, aby stworzyć niepowtarzalne, ręcznie robione dekoracje.
 • Te prace plastyczne są świetną okazją do wspólnej, kreatywnej zabawy z dziećmi i rozwijania ich zdolności manualnych.
 • Nie potrzebujesz wielu materiałów - większość z nich możesz znaleźć podczas jesiennego spaceru.
 • Ozdoby w kształcie drzewek wprowadzą do domu atmosferę jesieni i będą stanowić piękną dekorację.
 • To ekologiczny i ekonomiczny sposób na udekorowanie wnętrz w zgodzie z naturą.

Jesienne drzewo dekoracja z liści i kasztanów - proste DIY

Nic nie tchnie prawdziwym, jesiennym klimatem tak jak rzeczy wykonane z naturalnych materiałów, takich jak liście i kasztany. Dlatego w dzisiejszym wpisie proponujemy wam samodzielne wykonanie prześlicznej jesiennej dekoracji w kształcie drzewka. Będzie to nie tylko cudowna ozdoba do domu, ale także świetna zabawa plastyczna dla dzieci. Zobaczcie, jak łatwo można ją stworzyć!

Potrzebne materiały to: kawałek drewna lub gruba gałąź, kasztany, różnokolorowe liście, nożyczki, klej na gorąco lub wikol oraz opcjonalnie trochę materiału na pień drzewka. Najpierw za pomocą kleju przytwierdźcie kawałek materiału do drewnianej podstawy tworząc pień. Następnie zaczniecie formować koronę drzewka, na której rozmieścicie liście i kasztany.

Każde dziecko może dowolnie układać je wokół pnia - im więcej kasztanów i liści, tym bujniejsza będzie korona waszego drzewka dekoracji. Małe rączki z łatwością przyozdobią drzewko i nadadzą mu niepowtarzalny wygląd. Gdy już skończycie, możecie dodatkowo przyozdobić ozdobę płaskimi kamyczkami lub innymi rzeczami z lasu.

Ta praca plastyczna nie tylko pozwoli dzieciom wykazać się kreatywnością, ale też będzie doskonałym prezentem czy ozdobą na jesień. Wykonane własnoręcznie drzewka dekoracje wprowadzą do waszych wnętrz prawdziwie jesienny nastrój!

Jak zrobić jesienne drzewo dekoracyjne z gałązek i szyszek?

Drugą propozycją na jesienne drzewko dekoracyjne są ozdoby tworzone z gałązek i szyszek. Taki oryginalny upominek z pewnością wywoła uśmiech nie tylko u dzieci! Aby go wykonać, potrzebujecie: grubszej gałązki na pień, cieńszych gałązek na gałęzie, szyszek, kleju na gorąco lub wikliny oraz dowolnej ozdobnej podstawki.

Najpierw przygotujcie pień, mocując grubszą gałązkę do podstawki. Potem rozpocznijcie skręcanie gałęzi z cieńszych patyczków - możecie je przymocować do pnia za pomocą wikliny lub gorącego kleju. Na tak przygotowane drzewko zaczniecie naklejać lub nawiązywać szyszki - mogą one pełnić rolę liści, owoców lub po prostu dekoracji.

Ta praca plastyczna pozwoli dzieciom rozwinąć kreatywność i zdolności manualne. Będzie też wspaniałym prezentem wykonanym własnymi rączkami, który z pewnością umili długie, jesienne wieczory. Dzięki wykorzystaniu naturalnych, leśnych materiałów wasze drzewka dekoracyjne będą miały niepowtarzalny, rustykalny urok.

Co więcej, gałązki i szyszki można dodatkowo pomalować lub udekorować wstążkami, koralikami, a nawet suszonymi kwiatkami. W ten sposób jeszcze bardziej wpiszecie się w ten jesienny nastrój i nadacie ozdobom osobisty charakter.

 • Wykorzystajcie leśne skarby tj. gałązki i szyszki, by stworzyć niebanalne ozdoby.
 • Samodzielnie wykonane drzewka dekoracyjne to ekologiczna, trwała pamiątka z dziecięcych lat.
 • Możecie dowolnie ozdabiać swoje dzieła i razem z dziećmi puścić wodze fantazji.
 • Te prace plastyczne rozwijają manualne umiejętności oraz kreatywność maluchów.

Jesienne drzewa dekoracyjne z papieru - pomysły na ozdoby

Inne pomysły na jesienne drzewa dekoracyjne wychodzą naprzeciw rodzicom mniej chętnym do wykorzystywania naturalnych materiałów w pracach plastycznych. Te ręcznie robione ozdoby z papieru są łatwe w wykonaniu, a przy tym równie efektowne co dekoracje używające liści czy kasztanów.

Pierwszą metodą jest stworzenie drzewka z papieru brązowego lub kawowego. Wystarczy nagiąć go w kształt pnia i przypominające gałęzie odgałęzienia, a następnie przyozdobić plasteliną, farbkami czy kredkami uzyskując pożądany efekt kolorystyczny. Co więcej, gotowe drzewka będzie można nawet pomalować brokatem lub zabawić się w technikę decoupage ozdabiając je jesiennymi motywami.

Innym ciekawym sposobem jest użycie skrawków kolorowego papieru - czerwonego, pomarańczowego, brązowego, żółtego - i stworzenie z nich kształtu liści lub bukietów, które następnie przytwierdzi się do przygotowanego z gałązek pnia. Dzięki temu dekoracyjne drzewa nabiorą pięknej, barwnej oprawy właściwej dla tej pory roku.

Prace z papieru to świetna aktywność plastyczna dla najmłodszych, rozwijająca motorykę małą i wyobraźnię przestrzenną. Do ich wykonania wystarczą tylko podstawowe materiały artystyczne dostępne w każdym domu, więc czemu nie spróbować? Takie ozdoby z papieru nie tylko udekorują wnętrze w jesienny sposób, ale też będą piękną pamiątką dziecięcej twórczości.

Jesienne drzewa dekoracyjne z masy solnej - pomysły dla dzieci

Zdjęcie Jesienne dekoracje z drzew - Kreatywne prace plastyczne dla dzieci

Wśród atrakcyjnych pomysłów na jesienne prace plastyczne dla dzieci na pewno należy wymienić te związane z wykonaniem dekoracyjnych drzewek z masy solnej. Jest to bowiem nie tylko tania i łatwo dostępna forma dziecięcej twórczości, ale także idealna do wprowadzenia jesiennych akcentów w domu.

Taka masa solna do samodzielnego wyrobu powstaje z połączenia soli i mąki w proporcji 2:1 oraz niewielkiej ilości wody. Po dobrym wymieszaniu wszystkich składników otrzymujecie plastyczną masę, z której możecie ugniatać wszelkie kształty, ale przede wszystkim te nawiązujące do tej złocistej pory roku.

Podsumowanie

Niezależnie od tego, czy wybierzecie jesienne drzewko dekorację z naturalnych materiałów, jesienne ozdoby z papieru, czy też jesienne prace plastyczne takie jak masa solna, z pewnością wprowadzicie do domu prawdziwie jesienny klimat. Wykonanie tych ozdób własnoręcznie to wspaniała aktywność dla dzieci, rozwijająca ich kreatywność i zdolności manualne.

Zabawa z naturalnymi skarbami lub popularnymi materiałami artystycznymi nie tylko umili rodzinne popołudnia, ale też pozwoli stworzyć unikatowe dekoracje i upamiętni beztroskie chwile spędzone z dziećmi. Takie jesienne drzewka dekoracje zrobione samodzielnie wzbudzą uśmiech na twarzach domowników przez długie, chłodne miesiące.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Bańki mydlane dla dzieci - Zabawa, która nigdy się nie nudzi w przedszkolu
 2. Strój choinki dla dziewczynki - Jak zrobić kreatywne przebranie choinki
 3. Zabawki dla chłopców - Najlepsze i kreatywne pomysły na zabawki
 4. Praca plastyczna - Tort z materiałów do przedszkola na zajęcia
 5. Eksperymenty dla 8 latka - Ciekawe naukowe zabawy i projekty

Oceń artykuł

Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Autor Alicja Wajda
Alicja Wajda

Cześć! Nazywam się Alicja Wajda i jestem doświadczoną pedagog z ponad 15-letnim stażem. Pasjonuję się tworzeniem kreatywnych metod nauczania oraz zabaw edukacyjnych, które pomagają dzieciom rozwijać się w harmonijny i zrównoważony sposób. Na moim portalu znajdziesz porady dotyczące wychowania, inspirujące gry i zabawy oraz praktyczne wskazówki edukacyjne. Wierzę, że każde dziecko ma ogromny potencjał, który warto odkrywać i wspierać na każdym etapie jego rozwoju. Moim celem jest wspieranie rodziców i nauczycieli w procesie wychowania i edukacji dzieci.

Napisz komentarz

Polecane artykuły