Sprawdzian antyk grecko rzymski
Chwytaj dzień .8.. Kompendium sprawdzianowe zawiera ogólną charakterystykę epoki oraz wybrane zagadnienia z epoki antycznej.. Do tego nurtu odnosi się przymiotnik klasycystyczny, czyli stylizowany na klasyczne normy greckie i rzymskie.Witamy na zalicz.net!. Uzupelnij zdania : Geneza tragedii zwiazana jest ze swietem .Dziś lekkie powtórzenie Epoki Antyk, w materiale pomijam nurty filozoficzne oraz mitologie antycznej Grecji.. Uwaga!. To w tym czasie narodziła się tragedia, dlatego wiele czasu poświęciłam kwestii "Króla Edypa" Sofoklesa .Analiza mitów rzymskich w aspekcie historyczno-kulturowym.. Za początek antyku (inaczej starożytności) przyjmuje się przełom wieków IX i VIII p.n.e., za koniec - okres pomiędzy IV a VI wiekiem n.e., najczęściej rok 476, czyli datę upadku cesarstwa Zachodniorzymskiego.. Spotkania ponad czasem Katarzyna Marciniak .. Cechy eposu homeryckiego 06 min.. Pierwszym epikiem, żył w VIII wieku przed naszą erą, był pieśniarzem (aojdem), stworzył dwa wielkie eposy: Iliadę i Odyseję.Od niego zaczyna się właściwie historia literatury naszego kręgu kulturowego.Antyk- pochodzenie nazwy od łacińskiego słowa antiquus, czyli dawny.. Spokojnie materiały na ten temat również się poj.Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą składać oferty na poszczególne pozycje.. Mit o Prometeuszu 09 min.. Wykład 1.4..

Antyk grecko-rzymski.

Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.Kolejna część poświęcona omówieniu epoki literackiej, jaką jest antyk grecki.. Odpowiedź c Komentarz Wiek XVIII wskrzesił antyk i na wzorach klasycznych oparł cały nurt w literaturze i sztuce.. Ramy czasowe epoki zawierają się pomiędzy IX/VIII w. p. n. e. Antyk to pojęcie odnoszące się do dorobku kulturalnego (literatura, filozofia, sztuka, architektura) starożytnej Grecji i Rzymu.dramat: "Odprawa posłów greckich" - wystawiono 12 stycznia 1578 na ślubie Jana Zamoyskiego i Krystyny Radziwiłłówny, na weselu obecni byli posłowie i para królewska, sztuka powstała prawdopodobnie 1565-6, nie jest to więc tekst okolicznościowy co świadczy o uniwersalizmie utworu, nawiązaniem do antyku jest sama forma: dramat (nie [email protected] ANTYK 1 LO.. Rozwiąż test » Jeszcze nie rozwiązywałeś/aś tego testu.. Mity greckie, mitologiaAntyk, czyli starożytność to epoka, którą datujemy na czas od końca I tysiąclecia przed naszą erą do około V wieku naszej ery.. Uzupełnij zdania.. (zdobycie Rzymu przez Germanów w 476 r. uznawane jest umownie za datę końcową epoki).. .Dalsze strony zostały uznane przez właściela bloga za zawierające treści przeznaczone wyłącznie dla osób pełnoletnich (mających ukończone 18 lat).Strony te zawierać mogą w szczególności treści o tematyce erotycznej, a także treści drastyczne lub inne przeznaczone wyłącznie dla osób pełnoletnich.Państwo rzymskie wywodzi swój początek od Romulusa, który wraz z bliźnim bratem swoim Remusem urodził się jako syn westalki Rei Sylwii i rzekomo boga Marsa..

Moduł - Biblia, antyk grecko-rzymski.

Charakterystyka mitologii rzymskiej na tle jej związków z dziejami Rzymu.. Starożytne źródła wiedzy o mitach, bohaterach mitologicznych (Eneasz, Romulus), mitycznych dziejach królów i republiki rzymskiej oraz funkcjach tych przekazów w życiu mieszkańców starożytnego Rzymu.• Antyk • Antyk - nazwa, podział epoki • Tło historyczne epoki • Kultury starożytne • Sztuka starożytna • Filozofia grecka • Teatr grecki • Antyczne nawiązania, toposy i archetypy; LITERATURA POWSZECHNA: • Mitologia grecka • Antygona Sofoklesa • Król Edyp Sofoklesa • Iliada • Horacy • Biblia • Epika grecka .23. przedstawić genezę teatru i dramatu greckiego, 24. przedstawić rozwój akcji w „Antygonie" Sofoklesa, 25. scharakteryzować Antygonę i Kreona, 26. wskazać motywy postępowania bohaterów, 27. wyjaśnić, na czym polegała istota tragizmu antycznego i bohatera tragicznego, 28. wyjaśnić pojęcie katharsis i funkcję dramatu .Sprawdzian z Biblii i antyku - język polski - klasa I liceum.. Wypracowanie zawiera 2 442 słowa.Ponad słowami Npp sprawdziany (antyk.. Wykład 1.6.. Poniższe wypracowanie stanowi omówienie przebiegu epoki barok.. Otwórz PDF w nowym oknie.. Załóż własny blog!tych terenach zrodziły się dwa główne nurty kultury antycznej: grecko-rzymski oraz judeo- chrześcijański, które przenikając się i jednocząc pod koniec epoki, stanowią źródło kultury europejskiej..

Kartkówka z antyku.

Mit - narracyjna opowieść organizująca wierzenia danej społeczności.. Szukaj w tej witrynie.. Wyjaśnienie czym jest mit 07 min.. (8 punktów) Do każdej z podanych charakterystyk dopisz imię greckiego boga (lub półboga), którego ona dotyczy: a) gwałtowny, .Potęga antyku - sztuka klasycystyczna 7 scenariusz 1 Dodatek 5.. Wykład 1.5.. Wykład 1.3.. Ważne pojęcia: Starożytność-to nazwa, która ogarnia ogrom epok- cały dorobek ludzkości przed naszą erą.Co powinieneś pamiętać z gimnazjum?. Mity greckie zawierają archetypy postaw, uczuć, przeżyć, zachowań, aktualne do dziś, dlatego wciąż inspirują artystów.Antyk grecki i rzymski Troche o literaturze.. Chował się między pastuchami i trudnił się rozbojem, a mając 18 lat założył maleńkie miasto na wzgórzu palatyńskim 21 kwietnia w 3 roku 6 olimpiady.Język polski, Sprawdziany i testy Test kompetencyjny.. Dziś nazwy antyk używa się głównie do określenia cywilizacji i kultury greckiej i rzymskiej.Antyk grecko-rzymski 13.. O co zapyta polonista w liceum na rozpoznawczej kartkówce?. Omówienie mitologii greckiej.. Jeśli nie masz jeszcze konta w naszym portalu, zachęcamy do rejestracji.antyk (z łac. antiquus - "dawny") - określenie świata starożytnego, głównie okresu rozkwitu cywilizacji i kultury starożytnej Grecji i Rzymu, mniej więcej od I tysiąclecia p.n.e. do końca starożytności w V wieku n.e.; antyk - zabytkowy przedmiot sztuki dawnej.Antyk grecko-rzymski..

Są rzeczy, które też możesz otagować Sprawdzian antyk grecko rzymski?

I LO - Sprawdzian - Biblia i antyk Imię i nazwisko: Zadanie 1.. Wypracowanie zawiera 2 442 słowa.. Wykład 1.2.. Znajdziesz tu darmowe rozwiązanie każdej pracy domowej, skorzystaj z wyszukiwarki, jeśli nie znajdziesz interesującej Cię pracy zadaj szybko pytanie, nasi moderatorzy postarają się jeszcze tego samego dnia, odpowiedzieć na Twoje zadanie.Antyk to cywilizacja grecko - rzymska rozwijająca się na obszarze morza Śródziemnego od ok 2000 lecia p. n. e. do upadku cesarstwa rzymskiego (V w. n. Powtórz najważniejsze wiadomości i przygotuj się na sprawdzian lub do matury.. Styl klasycystyczny w sztuce odwoływał się do antyku, czyli sztuki klasycznej, która powstała w starożytnościKsiążka Mitologia grecka i rzymska.. Paulina Jaśkiewicz.. Zamawiaj książki w Ravelo - odbiór osobisty w 130 punktach w całej Polsce, gwarantowana dostawa już na następny dzień!Antyk to cywilizacja grecko - rzymska rozwijająca się na obszarze morza Śródziemnego od ok 2000 lecia p. n. e. do upadku cesarstwa rzymskiego (V w. n. Powtórz najważniejsze wiadomości i przygotuj się na sprawdzian lub do matury.. (okres, kiedy tworzył i żył Homer) a IV/V w. n. e. Antyk to cywilizacja grecko - rzymska rozwijająca się na obszarze morza Śródziemnego od ok .b.. dorobek całej kultury antyku c. styl w sztuce i architekturze XVIII wieku stylizowany na wzory greckie i rzymskie.. Wykład 1.1.. Antyk - klasycyzm, znaczenie i rodowód.. Zgłoś błąd Wyświetleń: 5709.. Umowną datą zamykającą antyk jest rok 476 n.e. - upadek cesarstwa zachodniorzymskiego..Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt