Budowa i funkcje układu oddechowego sprawdzian

budowa i funkcje układu oddechowego sprawdzian.pdf

b) Podkreśl elementy układu oddechowego, które są określane jako drogi oddechowe.. Szkoła podstawowa klasy 4-8. poleca 79 %budowa i funkcje ukŁadu oddechowego autor: paulina duraj .. Załącznik nr 1.. Układ oddechowy nie występuje u bezkręgowców, m.in .Test Budowa i rola układu oddechowego, podrozdział podręcznika Puls Życia dla Klasa II.. Budowa oskrzeliUkład oddechowy człowieka - układ oddechowy u człowieka rozumnego; jednostka anatomiczno-czynnościowa służąca wymianie gazowej - dostarczaniu do organizmu tlenu i wydalaniu zbędnych produktów przemiany materii, którym jest m.in. dwutlenek węgla.Składają się na niego drogi oddechowe i płuca.Niewielki udział w wymianie gazowej ma również skóraUkład krwionośny człowieka to nazwa dla układu zamkniętego, w którym krąży krew, przepływając przez rozbudowaną sieć naczyń krwionośnych.. Pobierz.. Układ oddechowy: Jama nosowa.. Sprawdzian do działu 4.. Oba znajdują się w obrębie tworu siatkowatego.. Oskrzela rozgałęziając się na coraz mniejsze tworząc tzw. drzewo oskrzelowe.Budowa i funkcje układu pokarmowego człowieka.. FUNKCJA UKŁADU ODDECHOWEGO Główna funkcją oddychania jest dostarczenie każdej żywej komórce organizmu tlenu gdzie przy jego udziale dochodzi do spalania, czyli utleniania substancji odżywczych.. Pamiętajcie, że materiały dostarczone przez serwis Opracowania.pl nie pochodzą z podręczników.Przetestuj swoją znajomość budowy i funkcjonowania Układu Oddechowego..

Budowa i funkcje układu oddechowego.

Podstawowym zadaniem układu oddechowego jest umożliwienie wymiany gazowej, czyli dostarczaniu tlenu do organizmu i usuwaniu dwutlenku węgla.. Połykanie rozpoczyna się spontanicznie na zasadzie odruchu bezwarunkowego po przesunięciu kęsa w stronę gardła.. Budowa i funkcje układu oddechowego.. Testy \ Biologia \ Układ oddechowy - budowa i funkcje 2; Układ oddechowy - budowa i funkcje 2, test z biologiiUKŁAD ODDECHOWY Oddychanie jest jedną z ważniejszych czynności organizmu, ale przede wszystkim jest przejawem życia.. ]Oskrzela zaliczane są do części przewodzącej układu oddechowego, podobnie jak m.in. jamy nosowe, zatoki nosa, jama nosowo-gardłowa, krtań, tchawica i oskrzeliki, których funkcją jest ogrzewanie, zwilżanie, a także filtracja powietrza.. Szukaj Grupy Zadania Przeglądaj Zaloguj się Załóż konto.. Zdanie 2 [3 pkt.. Zwierzęta, w zależności od gatunku i środowiska (wodne lub lądowe), do oddychania używają narządów takich jak skrzela, tchawki, płuca, płucotchawki.. W przebiegu lekcji są omawiane m.in. zagadnienia dotyczące elementów układu oddechowego i ich funkcji, oddychania komórkowego oraz wymiany gazowej zewnętrznej i wewnętrznej, substratów i produktów oddychania .Budowa układu oddechowego.. .Układ oddechowy jest odpowiedzialny za wymianę gazową pomiędzy organizmem żywym a jego otoczeniem..

Budowa i funkcje układu nerwowego.

Natomiast oddychanie, a dokładniej oddychanie komórkowe, to szereg reakcji zachodzących w pojedynczej komórce, w wyniku których następuje utlenianie związków .Budowa układu oddechowego.. Ocenianie Sprawdziany.. GÓRNE DROGI ODDECHOWE JAMA NOSOWA.. Jednak fachowo proces ten nazywa się wymianą gazową.. nr 1) i odpowiedzi do zadań w zeszycie ćwiczeń.. Główną funkcją układu oddechowego jest .Układ oddechowy - budowa i funkcje.. ukŁad oddechowy .. budowa ukŁadu oddechowegoPuls Życia - klasa 7 Małgorzata Jefimow Nowa Era.. W jądrze samotnym i w części przedniej jądra .Test zawierający pytania z układu oddechowego Zawiera 16 pytań.. Wyścielona jest błoną śluzową utworzoną z nabłonka migawkowego.Zapraszam do subskrypcji i oglądania innych filmów na moim kanale.. odpowiedz doładuj komentarze.. Jama nosowa jest to dwudzielna przestrzeń na początku górnych dróg oddechowych.Układ oddechowy i jego funkcje.. W skład układu oddechowego wchodzą DROGI ODDECHOWE Jama nosowa Gardło Krtań Tchawica Oskrzela WŁAŚCIWY NARZĄD ODDECHOWY Płuca Narządami.. Rozwiąż test i sprawdź swoją wiedzę.. Pęcherzykowata budowa płuc to sposób na zwiększenie ich powierzchni.. Centrum układu krwionośnego jest serce, odpowiedzialne za pompowanie krwi, a przez to utrzymywanie jej ciągłego obiegu w ludzkim organizmie..

Jakie funkcje pełni układ pokarmowy?

kamil87456 Jak dla mnie to spoko akurat na sprawdzian.. Wersja B. Model odpowiedzi i zasady punktowania .. Układ oddechowy zbudowany jest z nosa i jamy nosowej, gardła, krtani z tzw. strunami głosowymi, tchawicy, oskrzeli i płuc.. Gdy kęs jest .Budowa, funkcje, fizjologia układu oddechowego.Budowa i funkcjonowanie układu oddechowego człowieka Zdanie 1 [3 pkt.]. Na drogi oddechowe składają się: górne drogi oddechowe, czyli: jama nosowa (cavum nasi) i gardło (pharynx) .. !Tworzy stosunkowo Już jest cały materiał z biologii, a dodatkowo kilka filmów z chemii ;) Fanpage na Faceboo.ok.. 200 ml, powierzchnia ok. 100 cm2, funkcja - tyko przewodzenie gazów oddechowych 2) Strefa przejściowa , 850 ml / 281 cm2, wyścielana płaskim nabłonkiem, zarówno pęcherzykowym jak i niepęcherzykowym 3) Strefa oddechowa 3000 ml / 70 m2 Ta budowa ma duże znaczenie dla funkcji płuc!. sciaga.pl menu.. Sprawdzian do działu 1.. Dzieli się go na 2 układy górny i dolny - granica przebiega między gardłem a krtanią.Dodatkowo w układzie pokarmowym znajdują się także gruczoły: wątroba, trzustka i ślinianki.. Przygotuj się do klasówki i sprawdzianu.Funkcje Odbiera i analizuje bodźce ze środowiska zewnętrznego i wewnętrznego Reaguje na bodźce Kontroluje pracę narządów wewnętrznych Odpowiada za..

Na schemacie przedstawiono budowę układu oddechowego człowieka.

Rozkład materiału .BUDOWA UKŁADU ODDECHOWEGO; Doprowadzanie tlenu do płuc, wymiana gazowa a następnie odprowadzanie dwutlenku węgla zachodzi dzięki sprawnie funkcjonującym narządom układu oddechowego.. Model odpowiedzi i zasady punktowaniaBudowa układu oddechowego.. Układ oddechowy dzieli się na górne drogi oddechowe, tj. jama nosowa i gardło, dolne drogi oddechowe i płuca.. Testy \ Biologia \ Układ oddechowy - budowa i funkcje; Układ oddechowy - budowa i funkcje, test z biologii Test zawiera pytania dotyczące zagadnienia układu oddechowego.Funkcje układ wydalniczego - regulacja poziomu wody w organizmie - regulacja ciśnienia krwi - regulacja soli mineralnych - regulacja równowagi kwasowo - zasadowej - bierze udział w czynnościach krwiotwórczych : erytropoetyna - wytwarza reninęScenariusz zawiera wymagania podstawy programowej, cele lekcji, metody pracy, środki dydaktyczne (w tym kartę pracy, zał.. Szukaj Grupy Zadania Przeglądaj Zaloguj się Załóż konto.. Budowa i funkcje układu nerwowego.. drukuj.. Układ oddechowy składa się z dróg oddechowych i płuc.Do górnych dróg oddechowych zalicza się jamę ustną, jamę nosową i gardło, do dolnych natomiast krtań, tchawicę i oskrzela oraz właściwe narządy wymiany gazowej czyli płuca.. Układ krwionośny człowieka wraz z układem limfatycznym współtworzą układ krążenia.Budowa układu oddechowego.. a) Wpisz (obok liter A - F) nazwy zaznaczonych na rysunku elementów budowy układu oddechowego.. Zadanie układu pokarmowego to przyjmowanie, trawienie oraz wydalanie pokarmów, a także absorpcja składników mineralnych i witamin, które następnie przedostają się do wszystkich komórek organizmu.. 2.1.2 72 Budowa układu oddechowego Potocznie oddychaniem nazywamy wciąganie do płuc powietrza zasobnego w tlen i wydychanie powietrza zawierającego dużo dwutlenku węgla.. Szpara głośni zapobiega wnikaniu pyłu do pęcherzyków płucnych.. - nosową, która wchodzi w skład układu oddechowego, - ustną, która jest wspólna dla obu układów, - krtaniową, która jest na rozdrożu obu układów..Komentarze

Brak komentarzy.