Kartkówka wyżyna krakowsko-częstochowska
Wyżyna Śląska Katowice Wyżyna Krakowsko--Częstochowska Lublin Wyżyna Lubelska Częstochowa 6. Na terenie tej wyżyny znajdują się również ruiny zamków .Wyżyna Krakowsko-Częstochowska - makroregion geograficzny położony w południowej Polsce.Stanowi wschodnią część Wyżyny Śląsko-Krakowskiej.Znajduje się w dorzeczu górnej Wisły oraz górnej Warty.Historycznie Wyżyna Krakowsko-Częstochowska leży w zachodniej Małopolsce przy granicy z Śląskiem. Główną atrakcją Jury są naturalne, wapienne krajobrazy krasowe urozmaicone zamkami (lub ich ruinami) na Szlaku Orlich Gniazd.Wyżyna Krakowsko-Częstochowska, bardzo często nazywana Jura Krakowsko-Częstochowska, rozciąga się w południowej części Polski, od Częstochowy i Mstowa na północy, przez Ogrodzieniec, aż po Kraków na południu. Obejmuje ona obszar w przybliżeniu 2615 km kwadratowych, a około 246,5 tys. ha jest objęte ochroną krajobrazu.julkia1234. Świadczy o tym chociażby numer pierwszy dla szlaku Orlich Gniazd" w ogólnopolskim rejestrze znakowanych szlaków pieszych. Charakterystycznymi dla tej wyżyny gatunkami są: rojnik górski, róża alpejska, ostnica Jana. Związane jest to z ukształtowaniem terenu, licznymi zabytkami, ilością ostańców skalnych i jaskiń, walorami przyrodniczymi.Plik Test A przyroda wyżyny klasa5.doc na koncie użytkownika dora.mariusz.55 • folder Dokumenty • Data dodania: 7 kwi 2013.

Połącz liniami wyżyny z ich głównymi miastami.

To dzięki nim krajobraz tej krainy jest tak urozmaicony, a roslinność niezwykła.5. Często spotykaną nazwą jest Jura Krakowsko-Częstochowska, Jura Krakowsko-Wieluńska bądź Jura Polska - pojęcie to obejmuje Wyżynę Krakowsko-Częstochowską oraz sąsiadującą z nią Wyżynę Wieluńską.Wyżyna Krakowsko-Częstochowska ciągnie się łukiem pomiędzy Krakowem a Wieluniem. Obejmuje ona.Wyżyna Krakowsko-Częstochowska jest jednym z regionów, gdzie ma miejsce największe nasilenie występowania burz (np. w lipcu występuje tu aż 17 burz). Zidentyfikuj te wyżyny i podaj ich nazwy.Wyżyna Krakowsko-Częstochowska nazywana jest także jurą krakowsko czestochowska .Na jej terenie występuje mnóstwo skał wapiennych. Wyżyna Krakowsko-Częstochowska to rozległa kraina, na terenie której atrakcje turystyczne czekają na nas na każdym kroku. Nazywana jest również Jurą, ponieważ tworzące ją skały wapienne pochodzą z okresu jurajskiego ery mezozoicznej, czyli za czasów królowania na Ziemi dinozaurów. Wyżyna Krakowsko-Częstochowska ciągnie się łukiem pomiędzy Krakowem a Wieluniem. Wyżyna Krakowsko Częstochowska ( Kartkówka ) uzupełnij : Jaki park narodowy występuje na wyż. Burze zazwyczaj trwają ok. 15-20 min, ale najdłuższe mogą trwać nawet 70 .Wyżyna Krakowsko-Częstochowska - charakterystyka i ciekawostki.

Na skutek tego skały przyjmują zadziwiające kształty.

Jest to wąski pas, który od południa ogranicza Kraków, a od północy Częstochowa. Nazywana jest również Jurą, ponieważ tworzące ją skały wapienne pochodzą z okresu jurajskiego ery mezozoicznej, czyli za czasów królowania na Ziemi dinozaurów.Wyżyna krakowsko - Częstochowska. "Wyżyna Krakowsko-Częstochowska" - prezentacja szkoła: Kolegium Nauczycielskie w Zgierzu kierunek: Pedagogika Wieku Dziecięcego i Przyroda przedmiot: Geografia program: Apple Keynote (HD res .Wyżyna Krakowsko-Częstochowska to obszar położony w południowej Polsce, tworzący pas około 100 km między Częstochową a Krakowem. Położony jest nad Wisłą w województwie małopolskim. Potoczne określenie tego malowniczego zakątka - Jura, pochodzi od nazwy okresu jurajskiego ery mezozoicznej, kiedy to osadziła się większość skał budujących ten region. Jednym większych miast tej wyżyny jest Lublin. To właśnie .TestWiedzy.pl - Ogromna ilość testów na czas ze wszystkich możliwych kategorii. Położenie Wyżyna Krawowsko - Częstochowska rozciąga się ponad 100 km łukiem, pomiedzy Krakowem a Częstochową. Wyżyna Śląska. Na Wyżynie zbudowano system średniowiecznych zamków, niegdyś strzegących .Dozwolone jest pobieranie materiałów oraz ich modyfikacja (przystosowanie, przeróbka) wyłącznie do własnego użytku dydaktycznego związanego z wykonywanym zawodem nauczyciela w danej placówce szkolnej i prezentowanie ich na forum szkoły (w tym innym nauczycielom i rodzicom uczniów).Jaskinie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej - jedno z największych skupisk jaskiń w Polsce.

Położenie Wyżyna Krawowsko - Częstochowska rozciąga się ponad 100 km łukiem, pomiedzy Krakowem a.

Wyżyna Śląska.Wyżyna Krakowsko-Częstochowska bardzo chętnie odwiedzana jest przez turystów, którzy przemierzają szlaki samochodem, pieszo, rowerem, a nawet konno. Wykorzystujemy pliki cookies i podobne technologie w celu usprawnienia korzystania z serwisu Chomikuj.pl oraz wyświetlenia reklam dopasowanych do Twoich potrzeb.Wyżyna Krakowsko-Częstochowska i Kraków Kraków jest drugim pod względem wielkości i liczby mieszkańców miastem Polski oraz dawną stolicą naszego kraju. Skały wapienne Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej powstały w jurze późnej.Stopniowo ulegając erozji, wytworzyły jaskinie, jako jedną z form krasu.Szczególnie dużo jaskiń znajduje się w okolicach Ojcowa. Pierwsze ślady człowieka pierwotnego na obszarze Polski spotkano w jaskiniach.1.Wyżyna - obszar, którego wysokości bezwzględne przekraczają 300 metrów n.p.m., a wysokości względne są na ogół mniejsze niż 300 m. Jura to piękne widoki, malownicze skałki i piękne jaskinie.Częścią Wyżyny Śląsko‑Krakowskiej jest Wyżyna Krakowsko‑Częstochowska, gdzie najłatwiej zaobserwować formy krasowe formy krasowe będące efektem rozpuszczania wapieni i niektórych innych skał przez wodę. Wyżynę Krakowsko. Opisy zamieszczone niżej dotyczą Wyżyny Śląskiej, Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej i Wyżyny Lubelskiej.

Przetestuj swoją wiedzę.Wyżyna Krakowsko-Częstochowska ( 341.3) nazywana również Jurą Krakowską i Jurą.

80 km, pomiędzy Krakowem a Częstochową.W pasie tym wzgórza wznoszą się na wysokość 300-515 m n.p.m.a) są szkółki wspinaczkowe i wyznaczone szlaki b) jest wiele szlaków, które prowadzą na wysokie szczyty c) są trasy rowerowe d) jest Szlak Orlich Gniazd 22) Dlaczego Wyżyna Krakowsko - Częstochowska jest rajem dla miłośników historii? Szerokoś waha się od kilku kilometrów na północy do blisko 40 km w częśi południowej, średnio wynosi około 200km. Szerokoś waha się od kilku kilometrów na północy do blisko 40 km w częśi południowej, średnio wynosi około 200km. Korzystna rzeżba terenu , występowanie nieznanych roślin piękne widoki korzystnie wpływają na rozwój turystyki. Wyżyna Krakowsko-Częstochowska. Krakowsko Częstochowskiej Napisz o nim 3 zdania a.Na wschód od Wyżyny Śląskiej rozciąga się malownicza Wyżyna Krakowsko-Częstochowska zbudowana głównie ze skał wapiennych. Wyżyna Lubelska. Wyżyna Krakowsko-Częstochowska to bez wątpienia niesamowicie ciekawa i malownicza kraina o urozmaiconym krajobrazie z .Wyżyna Krakowsko - Częstochowska płożona jest w południowej części Polski. Wyżyna Lubelska. "Czytanie podręczników" to projekt mający na celu wspomożenie uczniów z dysleksją, a także osoby, które lepiej uczą się słuchając .JURA KRAKOWSKO - CZĘSTOCHOWSKA Walory turystyczne Jura jest jednym z najbardziej popularnych terenów turystyki pieszej. Pod ziemią natomiast wymywane są coraz szersze szczeliny, które .Polska w pigułce Oficjalna nazwa Rzeczpospolita Polska (Polska) Stolica Warszawa Waluta złoty (PLN, zł) Język polski Liczba ludności 38 538 447 Powierzchnia 312 679m 2 Religia rzymski katolicyzmWyżyna (Jura) Krakowsko‑Częstochowska jest obszarem zagospodarowanym przede wszystkim do celów turystycznych. 50 % wszystkich wyładowań atmosferycznych, które mają tu miejsce występuje popołudniami (od 14 do 15). .Podręcznik do geografii do klasy 5, wydawnictwa . Miasto pełni funkcję centrum administracyjnego, kulturalnego, edukacyjnego, naukowego, gospodarczego, usługowego i .Jura Krakowsko-Częstochowska - Top10 miejsc, które warto zobaczyć (subiektywnie). Na mapie hipsometrycznej niższe wyżyny wyróżnione są barwami żółtymi, podobnie jak i najniższe partie gór, np. pogórza, natomiast najwyższe wyżyny - jasnymi odcieniami koloru brązowego.Wyżyna Krakowsko-Częstochowska..Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt